Header imageheader image 2header image 2  

Tavaszi Hadjárat...

Header image

 

 

 

 

 

 

Tavaszi Hadjáratba vonultak a Zrínyi Ilona Felfedező Csapat hagyományőrei

 

Header image

 

 
 

A március 15-i városi ünnepségen és az azt követő csatán mutatkozott be 22 fős csapatunk vadonatúj honvéd ruhájában és puskáival. Akkor a „piski csatában” vettünk részt, most pedig a legnagyobb közép-európai katonai hagyományőrző rendezvénysorozatába a Tavaszi Emlékhadjáratba kapcsolódtunk be.
Részünkről a program április 3-án kezdődött Jászdózsán és Jászjákóhalmán ahol nagykátai vendéglátóinkkal toboroztuk az egykori legendás 65. Jászkun Honvéd Zászlóaljba a honvédokat és a népi felkelőket. A zászlóalj ebéd után Jászberénybe vonult, ahol részt vett a Város napja ünnepségen. Rakó Jóska bácsi a Magyarország Felfedezői Szövetség országos elnöke, Szabó Antal igazgató bácsi és Jászberény város vezetői közösen koszorúzták meg a szabadságharc gyermekhőseinek állított emléktáblát a városháza falán.


A második napon Nagykátán, Kossuthoz és a szabadságharchoz köthető emlékhelyeket kerestünk fel. Együtt tisztelegtünk az egykori Keglevich-kastélynál dr. Simicskó Istvánnal, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárával és emlékeztünk a 210 éve született Kossuth Lajosra - igazgató bácsi alakította -, aki itt találkozott április 4-én Görgey Artúr tábornokkal. A városi ünnepséget követően a sereg a város köztemetőjébe vonult, ahol tiszteletét tette a honvéd hősök parcellájánál, majd gyorsan buszra szálltunk és indultunk a tápióbicskei csata helyszínére. A hídi csatára több száz hagyományőr és több ezer néző gyülekezett az emlékmű melletti réten. A 65. zászlóaljat is a huszárkonyha fogadta és ízletes tárkonyos ragulevessel támogatta a csatába induló honvédeket.

Header image


A díszszemlét dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke tekintette meg. A híres fahídon mondott ünnepi beszédében a vidékfejlesztési miniszter utalt rá, hogy ezen a napon megelevenedik a történelem, s nemcsak a csata több száz résztvevője, de az érdeklődők ezrei is átélhetik az 1849-ben történteket.


A honvedelem.hu így ír a csatáról: Szakadatlan ágyúdörgés, robbantások, lónyerítések, felcsapó láng- és füstoszlopok adták a csatazajt abban a majdnem másfél órás ütközetben, amelyen a hagyományőrzők – huszárok, tüzérek, gyalogosok –, a 24. Tavaszi Emlékhadjárat résztvevői játszották újra a szabadságharc egyik legdicsőségesebb csatáját. Leszállt az este, mire az ütközetben megfáradt emberek és lovak porosan, sárosan végre megpihenhettek. De csak azért, hogy másnap folytathassák az emlékhadjáratot...

 

Header image

 

Header image

 

Ez a csata rendkívül látványos volt és nagy élmény volt mindannyiunk számára. A csata történetében a nagykátaiak után mi kecskemétiek másodikként vettünk részt gyerekekből álló alakulattal a rendezvényen. A gyerekekből álló zászlóalj hibátlanul hajtotta végre a csapatmozgásokat és a végső rohamban ők is lefegyvereztek egy osztrák gyalogos zászlóaljat. A nyertes csatát követően a csapatok felvonultak a nézők előtt, ahol a gyerekhonvédek külön ünneplésben részesültek.

Április 5-én Kossuth zarándokúton vettünk részt Basa Laci bácsival, aki honvéd hagyományőr százados és nyugalmazott történelem tanár. A települések sorát Szentmártonkáta kezdte, majd Kóka és Dány következett. Kossuth Lajos szállásainak és tanácskozásainak helyszíneit látogattuk sorra és részt vettünk a települések ünnepségein. A legizgalmasabb a kókai Margithegyi kápolna volt, amely mellől 1849. április 6-án délelõtt Kossuth, Görgey, Horváth Mihály tábori püspök, Vukovics Sebõ igazságügyi miniszter figyelték az isaszegi csatába vonuló honvédeket és ittak a híres "kókai korsó"-ból, amelyet azóta ereklyeként õriznek a falu múzeumában. A hadjáratban való 3 napos részvételünk a nagykátai könyvtárban ért véget, ahol a nagykátai csapat vezetője Basa Laci bácsi megköszönte a résztvevő gyerekek derekas helytállását és jutalomkönyveket osztott ki. Kérdésére, hogy ki szeretne a jövő évi hadjáratban részt venni, egyértelmű 100 %-os igen volt a válasz a jelenlévő 14 „honvéd” részéről.

 

 

Header image

 

Header image